Poprzedni miesiąc Czerwiec 2019 Następny miesiąc
week 22 1 2

Sławne Misie

Miś Uszatek

Popularny bohater filmu animowanego dla dzieci. Początkowo Miś Uszatek gościł głównie w pisemku dla dzieci Miś, którego był patronem, później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. W 1962 powstał pierwszy indywidualny film, według scenariusza napisanego przez Czesława Janczarskiego pod tytułem Miś Uszatek. Prawdziwa eksplozja popularności misia nastąpiła jednak dopiero w 1975 roku, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz.

Kubuś Puchatek

Kubuś Puchatek (ang. Winnie-the-Pooh) – postać z literatury dziecięcej stworzona 14 października 1926 roku przez brytyjskiego pisarza A. A. Milne'a. Kubuś Puchatek został nazwany imieniem jednej z zabawek Christophera Robina Milne'a (1920-1996), syna pisarza. Z kolei pluszowa zabawka Christophera została nazwana tak od imienia niedźwiedzicy Winnipeg będącej żywą maskotką kanadyjskiego wojska z Korpusu Weterynaryjnego Kanady. Została kupiona za 27 dolarów przez porucznika Iana Gary'ego w miasteczku White River w Ontario, gdzie dziś znajduje się pomnik misia.

Miś Colargol

Miś Colargol – miś, bohater serii filmów animowanych Przygody Misia Colargola wyprodukowanych w latach 1967–1974 przez wytwórnię filmową Se-ma-for. Postać stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine (płyty, książeczki, słuchowiska) w latach 50. XX w. Dzięki staraniom francuskiego producenta Alberta Barillé (twórca takich seriali jak "Był sobie człowiek" czy "Były sobie odkrycia" w firmie Procidis) na przełomie lat 60. i 70. w wytwórni Se-ma-for w Łodzi powstał serial lalkowy. Kierownikiem artystycznym, współautorem scenariusza oraz autorem scenografii jest Tadeusz Wilkosz. Muzykę do serialu skomponowali Mireille (odc. 1-27) i Jean Michel Defaye (odc. 28-53).

Miś Yogi

Miś Yogi – postać niedźwiedzia z seriali i filmów animowanych produkowanych przez amerykańską wytwórnię Hanna-Barbera. Yogi debiutował w 1958 jako postać drugoplanowa w serialu Pies Huckleberry. Spodobał się widzom, na skutek czego w 1961 Yogi otrzymał swój pierwszy własny serial Miś Yogi. Był głównym bohaterem łącznie siedmiu seriali na przestrzeni 30 lat, z których ostatni – Yo Yogi – wyprodukowano w 1991 roku. Yogi i Boo Boo pojawiają się również kilka razy w serialu Zło w Potrawce. Yogi mieszkał w fikcyjnym parku narodowym Jellystone, którego nazwa była nawiązaniem do Yellowstone, najstarszego na świecie parku narodowego, znajdującego się w Stanach Zjednoczonych. Wraz ze swoim przyjacielem Boo Boo zajmował się przede wszystkim zdobywaniem jedzenia, najchętniej poprzez kradzież koszy piknikowych turystów. Za to właśnie nie cierpiał ich Strażnik Smith.*

*Informacje do artykułu zostały zaczerpnięte z http://pl.wikipedia.org